O letecké fotografii


Za leteckou fotografii považuji všechny snímky pořízené z letadel či jiných létajících zařízení, ať už fotoaparát drželi lidé nebo dálkově řízené stroje. Když přimhouřím oko, uznám i fotografie z plošin nebo rozhleden, neboť pohled z nich je podobný a kdyby z nich fotograf vypadl, mohl by také letět, i když jen malou chvíli.

letecký snímek
Letecký snímek pískovny
Já sám fotím z jednoduchého důvodu. Moje největší vášeň je létání a další z koníčků je fotografování. Ačkoli se neživím focením ani létáním, snažím se obojí dělat co nejlépe a o zážitky se rozdělit. Zároveň se ale nijak nebráním focení za peníze, neboť nové objektivy jsou drahé a každá koruna je dobrá. Soustředím se ovšem komerčně pouze na letecké snímky a ostatní obory přenechávám trpělivějším kolegům.


letecká fotografie
Letecká fotografie hradu
Letecký snímek vždy nabídne neobvyklý pohled, který zaujme už tím, že divák má jen malou šanci, spatřit tímto způsobem svět na vlastní oči. Fotky z výšky nabízí naprosto srozumitelné zobrazení i složitých komplexů jediným obrázkem. Zobrazit jiným způsobem např. dálniční křižovatku je v podstatě nemožné. Velkou výhodou leteckých snímků je skutečnost, že svět ze shora vypadá krásnější. Lidé jsou maličcí až neznatelní a špína není téměř vidět. Na nebi je spousta místa a ve výhledu překážejí maximálně části vlastního letadla.

Letecká fotografie je zajímavá pro firmy, které se chlubí svými areály, města a obce se prezentují architekturou kterou zdědily po předcích, architekti, projektanti i stavební firmy ukazují svoje díla. Největší krásu však vytvořila sama příroda, tu fotím nejraději ale zatím si ji většinou nechávám pro sebe.


Dálniční křižovatka
Tyto stránky nechtějí být komerčním webem, kde vám ukážu deset nejhezčích fotek a telefonní číslo, abyste si objednali vlastní. Chci vám ukázat všechnu tu krásu a ještě víc. Chci vám ukázat i krásu ze všech míst, kde jsem ještě nebyl, ale jiní už ano. Chci, aby se to líbilo mým dětem, mojí tchyni i všem ostatním. Budu se snažit ukazovat obrázky ve slušném rozlišení i kvalitě a doufám že se ke mě ostatní létající fotografové a fotografující letci přidají.

15.5.2012 Zdeněk Fiedler